TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR

14 Haziran 2024, Cuma

 

 

GÜNDEM

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: 1 OCAK 2024'TEN BUGÜNE KADAR 1181 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi dahil yürütülen operasyonlarda son bir haftada 30 teröristin, 1 Ocak'tan bugüne kadar 531'i Irak'ın, 650'si Suriye'nin kuzeyinde olmak üzere etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 1181'e ulaştığın duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: GAZZE'DE KALICI ATEŞKES KARARININ UYGULANMASINI TAKİP EDECEĞİZ

İspanya'da Başbakan Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "(Gazze) Kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların engelsiz akışının temini önceliğimizdir. Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan kararın uygulanmasını da takip edeceğiz" dedi.

BAKANLIKTAN F-16 AÇIKLAMASI: SÖZLEŞME İMZALANDI

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'den F-16 tedariki konusunda, "Sözleşmeler imzalanmıştır, detayları üzerindeki çalışmalar heyetler arasında sürdürülmektedir" denildi.

BAKAN YERLİKAYA ÜLKESİNE DÖNEN SURİYELİ SAYISINI AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, son 1 yılda 103 bin 45 Suriyelinin gönüllü şekilde ülkesine döndüğünü, 2016-2024 arasında dönüş yapanların sayısının toplam 658 bin 463 olduğunu bildirdi.

 

EKONOMİ

BORSAYA YÖNELİK VERGİ ÇALIŞMASI ERTELENDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsaya yönelik taslak vergi çalışmasının bir süre ertelendiğini açıkladı. Bakan Şimşek, "Vergide etkinliği ve adaleti artırmaya, kayıt dışılığı azaltmaya yönelik vergisel düzenlemeleri içeren paket yakın zamanda TBMM'ye sunulacak" dedi.

TCMB REZERVLERİNDE REKOR SEVİYE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, brüt rezervler 7 Haziran haftasında 146,2 milyar dolarla tarihi zirvesine çıktı. Net rezervler aynı haftada 45,46 milyar dolardan 47,52 milyar dolara yükseldi. Swap hariç net rezervler 5,9 milyar dolara çıktı.

KKM VE KATILMA HESAPLARINDAKİ SINIRLI DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 2 trilyon 125 milyar TL'den 2 trilyon 98,1 milyar TL'ye geriledi.

KONUT SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ İVMESİ SÜRÜYOR

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Mayıs ayında konut satışları yıllık yüzde 2,4'lük düşüş kaydetti. Mayıs ayında Türkiye genelinde 110 bin 588 konut satıldı.

TÜRK LİRASININ KRİPTO PAZARINDAKİ PAYI YÜZDE 19'A ÇIKTI

Kripto araştırma platformu Kaiko tarafından hazırlanan bir rapora göre, Türk lirasının küresel kripto pazarındaki payı Haziran başında yüzde 19'a ulaşarak hacim açısından üçüncü en büyük fiat para birimi haline geldi.

SABANCI HOLDİNG'TEN "MEDİSA" İLE SİGORTADA YENİ HAMLE

Sabancı Holdinge bağlı sigorta şirketi Aksigorta'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, MediSA Sigorta adında 500 milyon TL sermaye ile yeni bir sigorta şirketi kurulduğu duyuruldu.

 

POLİTİKA

ÇELİK: ÖZGÜR ÖZEL'İN CUMHUR İTTİFAKI'NDA SORUN OLDUĞUNU DÜŞÜNMESİ BEYHUDE BİR YAKLAŞIMDIR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 'CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel'in Cumhur İttifakı'nın birliğinde ve bütünlüğünde bir sorun olduğunu düşünmesi beyhude bir yaklaşımdır. Sayın Özel'in Cumhur İttifakı bileşenlerine "suç ortağı" demesi ise siyasi nezaket atmosferine yakışmayan saygısız bir siyasi saldırganlıktır.' dedi.

ÖZEL'DEN BAHÇELİ'YE İTTİFAK YANITI

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ittifak açıklamalarına yanıt veren CHP Genel Başkanı Özgür Özel "Belli ki Cumhur İttifakı'nda sorunlar var" ifadelerini kullandı. Bahçeli'yi 'Türkiye İttifakı'na davet eden Özel "Memleketi bu hale getirip suç ortağını bize doğru itmesinler. Bu sorunları ya çözsünler ya bıraksınlar biz çözeriz" dedi.

YALÇIN'DAN ÖZGÜR ÖZEL'E SERT YANIT: HADDİNİ BİLMEDEN BİZE SALDIRMAYA DEVAM EDERSEN, SANA HADDİNİ BİLDİRMEKTEN ÇEKİNMEYİZ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, CHP lideri Özgür Özel'e "Bize saldırmaya devam edersen, sana kemali memnuniyetle haddini bildirmekten çekinmeyiz" dedi.

 

DÜNYA

SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR: GAZZE'DE HAZİRANIN BAŞINDAN BU YANA EN AZ 800 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Sınır Tanımayan Doktorlar, İsrail'in haziran ayının başından bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 800'den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 400 kişinin yaralandığını belirtti.

G7 ÜLKELERİ, RUSYA'NIN DONDURULAN VARLIKLARINDAN UKRAYNA'YA 50 MİLYAR DOLAR KREDİ VERECEK

G7 ülkelerinin liderleri, Rusya'nın dondurulmuş varlıklarından elde edilen karları teminat olarak göstererek Ukrayna'ya 50 milyar dolar kredi sağlanmasında anlaştı.

 

SPOR

TÜRKİYE 3-1 DOMİNİK CUMHURİYETİ

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi Hong Kong etabındaki ikinci maçında Dominik Cumhuriyeti'ni 3-1 yendi.