TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR

11 Şubat 2019, Pazartesi

GÜNDEM

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: "70 MİLYON TURİST, 70 MİLYAR DOLAR GELİR"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız, '50 milyon turist, 50 milyar dolar' dedi. Hedef ne? 2023 ama daha bu sene 45 milyar dolar. Şimdi revize ediyoruz. '70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir' diyoruz 2023 için" dedi.         

ASKERLİKTE YENİ DÖNEM: TEMEL ASKERLİK 1 AY OLACAK

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı yeni askerlik sisteminin ana hatları ortaya çıktı. Düzenlemede en önemli unsur, temel askerlik eğitiminin 1 ay olarak planlanması. Bedelli askerlik de bir ay yapılacak. Temel askerliğini bitiren isterse bedelli askerliği seçip parasını ödeyerek terhis olabilecek.

 

EKONOMİ

"GIDADA FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAMAK İÇİN YOĞUN BİR PROGRAMI HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tarımsal üretimi artırmak ve gıdada fiyat istikrarını sağlamak için tüm alanlarda yoğun bir programı hayata geçireceklerini belirterek, "Seracılık altyapısının güçlenmesine ve verimliliğin artırılmasına önemli katkı sağlayacak olan Hazine destekli Ziraat Bankası kredi paketi hayırlı olsun." ifadesini kullandı.

BAKAN PEKCAN: "SEBZE MEYVE FİYATLARINDA YÜZDE 800'LERE VARAN ARTIŞ TESPİT ETTİK"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 5 ildeki hallerde yapılan operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış-satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan artış tespit ettiklerini söyledi.

KİTAP VE SÜRELİ YAYINDA KDV KALKIYOR

Kitap, dergi ve gazetede yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı, kanunda yapılacak değişikliğin yasalaşmasıyla sıfıra düşürülmüş olacak.

AYDIN-DENİZLİ OTOYOLU İHALESİ 26 MART'TA

Aydın-Denizli Otoyolu Projesi, yap-işlet-devret (YİD) modeli kapsamında, tüm istekliler arasında kapalı teklif alma usulüyle 26 Mart'ta ihale edilecek.

ARZUM TÜRK KÜLTÜRÜNÜ 'OKKA'LI TANITACAK

Arzum, Türk kahvesinin tanıtımı amacıyla Türkiye'deki Starbucks'lar ile yaptığı anlaşmayı genişletiyor. Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Kolbaşı "Starbucks'ın Türkiye'deki tüm mağazalarında kullanılan Arzum OKKA Türk kahvesi makinesini yurtdışındaki Caribou ve Starbucks'lara da taşıyacağız" dedi.

 

POLİTİKA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SANDIKTAN ÇIKAN İRADE BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Sandıktan çıkan irade ne olursa olsun, bizim için değerlidir. Yeter ki biz milletimizin gönlüne girmek için gereken gayreti ortaya koyalım." dedi.

BAKAN SOYLU: FETÖ'YE BİR BÜYÜK OPERASYONA DAHA HAZIRLANIYORUZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: "FETÖ'ye bir büyük operasyona daha hazırlanıyoruz. Bunları kazıyıp bitireceğiz bu ülkede." dedi.

KILIÇDAROĞLU CHP'NİN SEÇİM BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçim bildirgesini açıkladı. 12 maddeden oluşan bildirgede eğitim, çevre, ortak yaşam gibi başlıklar öne çıktı. Kılıçdaroğlu maddeleri açıklamaya geçmeden önceki konuşmasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meyve-sebze fiyatlarından şikâyet edenlere cevaben "Düşünün, bir merminin fiyatı ne kadar" demesini eleştirdi.

 

DÜNYA

RUS GAZPROMBANK REUTERS'I YALANLADI: VENEZÜELLA DEVLET PETROL ŞİRKETİ, BANKAMIZDA YENİ HESAPLAR AÇMADI

Rusya'nın enerji devi Gazprom'a bağlı Gazprombank, Reuters haber ajansının, Venezüella devlet petrol şirketi PDVSA'nın Rus bankasında yeni hesaplar açtığı yönündeki iddiasını yalanladı.

 

SPOR

GALATASARAY 3-1 TRABZONSPOR

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 21. haftasında evinde Trabzonspor'u 3-1 mağlup etti.

 

FENERBAHÇE BEKO 107-70 BÜYÜKÇEKMECE

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 18. haftasında Fenerbahçe Beko, sahasında Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol'u 107-70'lik skorla mağlup etti.