TÜRKİYE GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR

22 Kasım 2019, Cuma

GÜNDEM

BAKAN AKAR'DAN BARIŞ PINARI AÇIKLAMASI: GÜNDE 10-15 TACİZ VAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekâtı bölgesinin doğusundan ve batısından günde 10-15 taciz geldiğini söyledi. Tacizlerin önlenmesi için Rusya ile temaslar sürüyor.

YARGITAY TÜRKSAT BASKINI DAVASI SANIKLARININ CEZASINI ONADI

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, TÜRKSAT baskını davasında 8'i asker 12 sanığa "anayasayı ihlal"den verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

CUMHURİYET GAZETESİ DAVASINDA KADRİ GÜRSEL'E BERAAT

Yargıtay tarafından bozulan Cumhuriyet gazetesi davasında mahkeme, Kadri Gürsel için beraat kararı verdi. İstanbul 27'nci Ağır Ceza Mahkemesi, diğer 12 sanık hakkında ise Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nin bozma kararına direndi. Dosya yeniden Yargıtay'a gidecek.

 

EKONOMİ

YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ MECLİS'TEN GEÇTİ

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

KASIM AYI TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu, kasım ayı Tüketici Güven Endeksi verisini açıkladı. Buna göre, kasım ayında tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında arttı ve 59,9 oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TARIM ŞURASI KARARLARINI AÇIKLADI

Beştepe'de düzenlenen 3. Türkiye Tarım Orman Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Ziraat Bankası, çiftçilerimizle, çok daha etraflıca, geniş kapsamlı ve kredide bugüne kadar alışılmışın dışında bir dayanışmayı sürdürecektir" dedi.

FUTBOL KULÜPLERİNİN 7 MİLYAR LİRALIK BORCU YAPILANDIRILDI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, futbol kulüplerinin 7 milyar TL'lik borcunun yeniden yapılandırıldığını söyledi.

İBB DEUTSCHE BANK'TAN KREDİ ALDI, METRO İNŞAATI BAŞLIYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı 2 yıldır duran Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı'nda çalışmalara başlanması için talimat verdi. Alman, Deutsche Bank'tan sağlanan kredi ile tekrar başlayacak inşaat için 26 Kasım'da İmamoğlu'nun katılımı ile tören düzenlenecek. Hattın 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.

39 İLDE MİNİ YEKA GÜNEŞ SANTRALLERİ KURULACAK

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinin aralık ayının ilk haftası ilan edileceğini belirterek, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 10'ar megavatlık kapasitelerle 100 proje belirledi. Türkiye'nin doğusundan batısına 39 şehrine mini YEKA kapsamında güneş santralleri kurulacak." dedi.

 

POLİTİKA

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN CHP'Lİ ZİYARETİ İDDİASINA YALANLAMA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne CHP'li bir isimin gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştüğü iddialarını yalanladı.

TURAN: BEŞTEPE'YE GİDEN CHP'Lİ İDDİASI MESNETSİZ

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da AK Parti'nin de gündemi Türkiye'dir, millettir. Böyle mesnetsiz iddialara yalnızca acıyarak gülüyoruz." dedi.

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE'NİN GERÇEK GÜNDEMİ EKONOMİ

FOX TV'deki Çalar Saat Programı'nda İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Güven veren bir iktidar yok. Dolayısıyla önünü gören bir siyasal yapı yok, önünü gören bir sanayi yapısı yok, iş dünyası önünü göremiyor. Herkesin aşağı yukarı bir bekleyişe girdiğini görüyoruz." dedi.

ÖZTRAK: BİZİ DİZAYN ETMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın CHP'li bir siyasetçiyle görüştüğü iddialarıyla CHP içinde bir karmaşa varmış gibi gösterilmeye çalışıldığını, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla bu senaryonun gündemden düştüğünü belirterek, "Bizi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez. Bizi dizayn etmeye çalışma cüretinde de kimse bulunmamalıdır." dedi.

İYİ PARTİ'DEN TÜRKKAN'A TEPKİ: YANLIŞ VE KABUL EDİLEMEZ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın parlamenter sisteme dönmek şartıyla ve kendilerine 5-6 icracı bakanlık verilmesi durumunda erken seçim için ortaklık kurulabileceğini açıklamasına İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu tepki gösterdi. Ağıralioğlu, Türkkan'ın söyledikleri hakkında "Grup Başkanvekilimizin malum yanlış ve kabul edilemez açıklaması, partimizin imasını dahi meşru görmediği ve göremeyeceği bir beyandır" dedi.

 

DÜNYA

HALKBANK'TA REDDİ HÂKİM TALEBİ

ABD'de İran yaptırımlarını delmekle suçlanan Halk Bankasına New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından açılan davada, bankanın avukatları, mahkemenin yargı yetkisi olmadığı gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddihakim talebinde bulunacaklarını bildirdi.

VOLKSWAGEN CEO'SU: 'HARP MEYDANININ YANINA TEMEL ATMAYACAĞIZ'

Volkswagen'in (VW) CEO'su Herbert Diess, Manisa'ya fabrika açma planları konusunda, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekâtı'na dikkat çekerek, "İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız" açıklamasını yaptı.

LAVROV: IŞİD VE EL NUSRA YENİLGİYE UĞRADI, SAYILI GÜNLERİ KALDI

Halifelik kurma amaçları açısından bakıldığında IŞİD ve El Nusra Cephesi'nin özellikle Suriye'de yenilgi aldığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a göre iki örgütün de sayılı günleri kaldı.

ABD'DEN İRAN'DAKİ GÖSTERİLERE DESTEK MESAJI

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Washington'un İran'da benzin zammı sonrası başlayan ve ölümlere yol açan ülke genelindeki gösterilere destek verdiğini açıkladı. AB ise İran'a itidal çağrısı yaptı.

 

SPOR

OLİMPİA MİLANO 76-81 ANADOLU EFES

Basketbolda THY Avrupa Ligi'nin 10. haftasında Anadolu Efes, deplasmanda İtalya temsilcisi AX Armani Exchange Milan'ı 81-76 yendi.